Rollot 2026 Kuortaneelle

#UUTINEN #UINTI 23.4.2025

Kuva: Kuortaneen Urheiluopisto

Vuoden 2026 Rollo -uinnit pidetään Kuortaneella 5.–10.6.2026 yhteistyössä Seinäjoen Uimareiden ja Kuortaneen Urheiluopiston kanssa.

Kuortaneen Urheiluopistolle on valmistumassa uusi upea uintivalmennuskeskus keväällä 2026. Uimaliitto pääsee viemään heti yhden suurimmista lasten ja nuorten tapahtumista uuteen 10-rataiseen 50 metrin uima-altaaseen. Tapahtuma kokoaa yhteen noin tuhat 10–13-vuotiasta kilpauimaria ympäri Suomen. Kolmen toimijan yhteistyö takaa korkeatasoisen ja hyvin organisoidun tapahtuman. Kuortaneen Urheiluopisto tarjoaa erinomaiset puitteet niin kilpailuille kuin rolloleirille, ja osallistujat voivat odottaa huippuluokan fasiliteetteja ja palveluita.

Rollot houkuttelevat nuoria uimareita ympäri Suomen, ja tapahtuma tarjoaa heille mahdollisuuden mitata taitojaan ja kehittää osaamistaan. Seinäjoen Uimarit ovat olleet aktiivisesti mukana järjestelyissä, ja heidän panoksensa näkyy kilpailujen sujuvassa toteutuksessa. Seinäjoen Uimarit -58 ry:n puheenjohtaja Seppo Juntti näkee jo nyt kuinka valtavasti tapahtuma tuo positiivista näkyvyyttä Seinäjoen uimareille ja koko Pohjanmaalle.

– Olemme todella innoissamme tästä yhteistyöstä. Tämä on konkreettinen osoitus siitä, miten yhteinen tekeminen voi tuottaa isoja, positiivisia tuloksia. Erityislaatuista tässä on se, miten kilpailut ja kaikkien nuorten majoitus ovat saatu samalle alueelle ja se, miten hyvin eri toimijat ovat yhdistäneet voimansa. Tämä ei ole vain kilpailu – tämä on yhteinen ponnistus, jossa nuoret pääsevät loistamaan ja kokemaan kilpaurheilun iloa isossa mittakaavassa. Tällaisia tilaisuuksia ei synny ilman vahvaa yhteistyötä ja visiota, Juntti sanoo.

Suomen Uimaliitto puolestaan varmistaa, että kilpailut noudattavat kansallisia ja kansainvälisiä standardeja, mikä lisää tapahtuman arvostusta ja uskottavuutta. Toiminnanjohtaja Pasi Salonen iloitsee yhteistyön syntymisestä.

– On upeaa päästä kisaamaan Rolloja uuteen Kuortaneen uintikeskukseen. Kuortaneen urheiluopisto tarjoaa mahtavat puitteet Rollojen järjestämiselle, kaikki toiminta tapahtuu muutamien minuuttien kävelyetäisyyksien päässä toisistaan ja leirillä päästään toteuttamaan monipuolista ohjelmaa. Rollot ovat myös yksi Uimaliiton 120-juhlavuoden tapahtumista, ja tämä tuo myös lisäarvoa tapahtumalle. Hienoa saada uusi uintikeskus heti testiin täydellä kapasiteetilla.


Havainnekuva uudesta hallista. Kuva: Kuortaneen Urheiluopisto

Uusi uintivalmennuskeskus avaa ovensa toukokuussa 2026

Kuortaneen Urheiluopisto on pitkät perinteet omaava huippu-urheilun valmennuskeskus, joka tarjoaa monipuoliset olosuhteet ja asiantuntijapalvelut eri lajien urheilijoille. Kesän 2026 Rollot ovat erinomainen tilaisuus tuoda esiin nuorten uimareiden lahjakkuutta ja edistää uintiharrastusta Suomessa. Tapahtuma vahvistaa myös entisestään eteläpohjalaista urheilukulttuuria tuoden mukanaan myös positiivista näkyvyyttä uintiurheilulle. Uintikeskuksessa pidetään kansallinen uintikilpailu toukokuun puolessa välissä (Kuortane-Paisuntakrooloot), jossa päästään samalla testataamaan kisakaluston ja altaan toiminta kilpailukäytössä.

Kuortaneen urheiluopiston kehitysjohtaja Olli-Pekka Karjalainen on innoissaan tulevasta tapahtumasta.

– On aivan mahtava asia, että saamme esitellä uuden uintivalmennuskeskuksen suomalaiselle uintiväelle Rollo-uinneissa heti tuoreeltaan sen valmistuttua. Parempaa starttia ei olisi voinut toivoa! Olemme tapahtumasta Kuortaneen Urheiluopistolla todella innoissamme ja haluamme tehdä tästä nuorille uimareille ikimuistoisen.

Rollot alkavat perjantaina 5.6.2026 kolmen päivän ja kuuden jakson uintikilpailulla. Sunnuntaina on 50 metrin vapaauinti leirilajina niille uimareille, kenellä ei ole aikarajaa muihin lajeihin alitettuna. Tapahtuma jatkuu kilpailuiden jälkeen Kuortaneella maanantaista keskiviikkoon rolloleirillä erilaisten rastipisteiden, lajikokeilujen, viestikarnevaalien, diskon ja yhteisen tekemisen parissa.

ROLLOJEN AIKARAJAT
KUORTANEEN URHEILUOPISTO
SEINÄJOEN UIMARIT -58

Asiasanat

ROLLOT2026 Rollot