Ennätysten ilta Helsingissä – nuoret loistivat ja Paakkala juhli PSE-aikoja

#UUTINEN #UINTI 21.4.2025

Aliisa Soini hurjasteli nuorten Suomen ennätyksen 50metrin perhosuinnissa. Kuva: Deep Blue Media

Speedo Helsinki Swim Meetin toinen kilpailupäivä tarjosi näyttävän kattauksen suomalaisen uinnin huippuhetkiä. Nuoret uimarit rikkoivat kaksi Suomen ennätystä ja Aukusti Paakkala kellottivat kaksi uutta PSE-aikaa – tunnelma altaalla oli innostunut ja kilpailullisesti kova.

Uinti Turun Aliisa Soini oli päivän yksi kirkkaimmista tähdistä. Naisten 50 metrin perhosuinnissa hän jäi aamun alkuerissä vain sadasosan päähän nuorten Suomen ennätyksestä, mutta illan finaalissa hän iski pöytään uuden NSE:n ajalla 26,56. Samalla rikkoutui 15 vuotta vanha Emilia Pikkaraisen nimissä ollut nuorten SE.

Roope Koskela (Raision Urheilijat) puolestaan teki historiaa miesten 50 metrin selkäuinnissa. Finaalissa syntyi uusi nuorten Suomen ennätys, 25,89, jolla hän päihitti samassa finaalissa uineen Konsta Rantasuon (26,14), aiemman ennätyksen haltijan. Kolmanneksi ui Latvian Arons Roderts ajalla 26,44.

Paakkala liekeissä parauinnissa

Aukusti Paakkala teki todellista ennätystyötä parauinnissa S6-luokassa. Hän kellotti uudet parauinnin ennätysnoteeraukset sekä 50 metrin vapaauinnissa (37,68) että 100 metrin perhosuinnissa (1.40,14). Kaksi PSE-aikaa saman päivän aikana osoittavat Paakkalan olevan huippuvireessä.

Kovia kamppailuja finaaleissa

Naisten 100 metrin vapaauinti käynnisti illan finaalijakson, ja Venla Päivärinta nappasi voiton erinomaisella ajalla 56,26 – jääden vain sekunnin sadasosan Hanna-Maria Seppälän nuorten SE-ajasta. Hopealle ui Inka Vahtola (57,52) ja pronssille Olivia Weuro (58,07).

Naisten 50 metrin rintauinnissa Viron Eneli Jefimova rikkoi jo aamulla Viron ennätyksen ja alitti 30 sekunnin haamurajan (29,89). Illan finaalissa hän paransi aikaansa edelleen lukemiin 29,83. Veera Kivirinta oli finaalin toinen (30,92) ja kolmas oli Egle Salu (31,08), myös Virosta.

Miesten puolella 100 metrin rintauinnin vei nimiinsä Davin Lindholm ajalla 1.02,56 ennen Aleksandr Ipatkovia (1.03,92) ja Jami Ihalaista (1.04,31).

Naisten 200 metrin rintauinnin voittotaistelusta muodostui kaksinkamppailu Suomen Jenna Laukkasen ja Viron Maria Romanjukin välillä. Laukkanen vei voiton ajalla 2.30,89. Kolmanneksi sijoittui Viron Karola Paju.

“Aika hyvin se tuli, vähän jäi harmittamaan, ettei tullut ihan sen 2.30 alle. Maistuu kyllä todella hyvältä ja kun viime vuosina on ollut tosi kaukana ja ollut vähän epätoivoistakin välillä, niin kyllä tämä vire maistuu”, kommentoi Laukkanen suoritustaan.

Kaikki kisojen tulokset Swimifyssa. Kisakuvat ladattu Uimaliiton Flickr -tilille.